John Dear – projev v Albuquerque

Drazí přátelé,
chtěl bych se podělit o několik názorů na náboženské společenství, ozbrojené násilí, kultuře násilí, některé základní přesvědčení o míru a nenásilí; a poté navrhnout vizi pro Albuquerque a Nové Mexiko.
Komunity víry mají spojovat lidi v lásce a míru, aby se navzájem vyléčili a podporovali vizi lásky a míru. Všichni milujeme Albuquerque a Nové Mexiko a chtěli bychom pomáhat při ukončení násilí a všichni jsme znejistěni z násilí v naší zemi i na celém světě, jako jsou přestřelky v Orlandu; zabití neozbrojených afroamerických mužů policií v St. Paulu a Baton Rouge; zabíjení policie v Dallasu a Baton Rougei jinde, a naše pokračující útoky bombami v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Sýrii. Jsme v epidemii násilí, s trvalou válkou, rasismem, popravami, chudobou, hladem, jadernými zbraněmi a ničením životního prostředí, a pokud to nezastavíme, zničí to nás.
Zejména násilí s použitím zbraní je tak zbytečné. 30 000 lidí je v naší zemi každoročně zabito zbraněmi. Devadesát lidí je každý den stříleno v USA. Existuje více zbraní než lidí v USA. Pokud by se zbraně staly bezpečnějšími, jak nám říkají, byli bychom nejbezpečnější zemí na světě, ale my nejsme. Američané jsou 20krát častěji zavražděni zbraní než lidé v jiných zemích. Takže máme toto každodenní zabíjení a masakry a žádné právní předpisy, které by to zastavily. Nové Mexiko, jak víte, je považováno za osmý nejhorší stav použití násilí střelnou zbraní. Toto násilí se zbraní bylo o 40% vyšší než celostátní průměr; je to oblíbený stav obchodníků s zbraněmi; od roku 2001 do roku 2010 bylo 2932 lidí zabito zbraněmi v Novém Mexiku; v roce 2010 bylo Nové Mexiko státem číslo jedna, kde byly ženy zabity muži se zbraněmi. V roce 2013, třetí hlavní příčinou úmrtí dětí byla vražda zbraní. Samozřejmě násilí z pistolí přichází do kontextu nového Mexika. Nejčastěji se jedná o nejchudší stát v zemi, první místo v domácím násilí, sebevraždy, řízení pod vlivem alkoholu, dětský hlad, nejhorší vzdělání a číslo jedna v jaderných zbraních a vojenských výdajích.
Albuquerque má téměř každodenní násilí spojené s pistolí; násilný zločin je téměř dvojnásobkem národního průměru; a policejní násilí je považováno za jednu z nejhorších v zemi. NY Times nedávno zveřejnil zničující článek nazvaný „Goodbye Albuquerque, země násilí“, o brutalitě a zabíjení policie, zejména u bezdomovců a duševně nemocných.

Albuquerque Forum

29.8.2016